Samobadanie piersi. Profilaktyka i świadomość najskuteczniejsza broń do walki z rakiem
Nowotwór piersi to najczęściej występujący rodzaj raka u kobiet. Jest on niezwykle groźny ponieważ przez długi okres rozwija się bezobjawowo. Niestety w momencie jakichkolwiek objawów czy wykrycia go dochodzi do przerzutów np. do mózgu, kości czy płuc. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i systematyczne samobadanie piersi.
Każda kobieta po 16 roku życia powinna systematycznie badać swoje piersi. Przede wszystkim powinna co w każdym miesiącu po menstruacji wykonać samobadanie piersi. Piersi wtedy są miękkie i łatwiej wyczuć jakąś zmianę. Najlepiej badanie przeprowadzić przed lustrem, sprawdzić czy nie ma żadnych zmian na skórze, czy brodawki się nie wciągają, i nie zmienił się ich kształt , czy piersi nie są obrzęknięte i bolesne oraz nie ma wycieku z brodawek. Badanie przeprowadzamy kolistymi ruchami zaczynając od brodawki idąc w stronę zewnętrznej. Należy zbadać dokładnie całą pierś oraz doły pachowe. Taki nawyk powinien być przekazywany z pokolenia na pokolenie.
Kolejnym krokiem do wczesnego wykrycia nowotworu piersi jest wykonanie badania diagnostycznego USG lub mammografii. Rodzaj badania zależy od wieku i budowy piersi pacjentki. U młodszych kobiet w piersiach dominuje tkanka gruczołowa, która lepiej jest widoczna w badaniu USG. Najlepiej przeprowadzić to badanie po menstruacji, kiedy piersi są bardziej miękkie. Po 50 roku życia zalecana jest mammografia, gdyż budowa piersi się zmienia i przeważa tkanka tłuszczowa.
Pamiętaj samobadanie przeprowadzaj co miesiąc, USG przynajmniej raz w roku a mammografię raz na dwa lata.
Źródło: www.planujedlugiezycie.pl oraz www.synevo.pl